Eko-projektni dan 2011.

2. prosinca 2011. održali smo eko-projektni dan s temom Biljna zaštitna sredstva.

Istraživali smo i učili koje se biljke i na koji način mogu koristiti u poljoprivredi kao zaštitna sredstva umjesto štetnih pesticida.

Napravili smo niz plakata o takvim biljkama: buhaču, koprivi, preslici, pelinu, kamilici.

Saznali smo kako je šumski vrt način uzgoja kultura bez uporabe pesticida i umjetnih gnojiva.

Učenici iz šest razrednih odjela, od kojih su četiri poljoprivredne struke, ispunili su anketne upitnike kojima smo željeli dobiti uvid u korištenje pesticida na našem području. Rezultati su pokazali da blizu 60% ispitanika ne zna za biljna sredstva koja mogu zamijeniti pesticide, a nikad ih ne koristi njih 70%. Brojke su još značajnije ima li se na umu da više od polovine ispitanika živi u obiteljima koje imaju registrirano obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG). Međutim, 54% ispitanika koristilo bi biljna zaštitna sredstva ako bi imali znanja i mogućnosti. Stoga, naša eko-škola treba i dalje educirati mlade o ekološkim alternativama različitim pesticidima s ciljem da se poveća broj onih koji smatraju pesticide nepoželjnima (a sada tako misli samo 6,6% ispitanika). Željeli bismo da se njihova uporaba smanji i da se što više poljoprivrednika počne baviti ekološkom proizvodnjom.

Dvije skupine učenika posjetile su lokacije na kojima se prošle školske godine održao terenski dio projektnog dana – čišćenje obala Kaznice kod Piškorevaca i Jošave kod Kuševca. Nove fotografije koje su ondje snimili pokazuju da je Jošava još uvijek čista, ali, nažalost, na Kaznici ponovo ima smeća :(

O

Održali smo i radionicu izrade ekoloških božićnih ukrasa, kojima smo uljepšali školski hol:

Nove fotografije obale Jošave, godinu dana nakon akcije čišćenja:

objavio: Henrieta Matković   datum: 7. 12. 2011.